The ProBasics Steel Transport Chair is a lightweight steel-construction design with a chip-proof and easy-to-maintain finish. The flared handles and handy back-release hinge allow the back to fold down flat and compact for easy storage and transport. Comes complete with seat belt, tool-free swing-away composite footrests and heel loops.
| Weight Capacity | 300 lbs. |
| Product Weight | 25 lbs. |
| Carton Shipping Weight | 34 lbs. |
| Product Dimensions w/ Riggings | 38.75" (L) X 21.25" (W) X 37" (H) |
| Product Dimensions w/o Riggings | 38.75" (L) X 26.75" (W) X 37" (H) |
| Seat Dimensions | 19" (W) X 16" (D) |
| Seat to Floor Height | 19" |
| Width Between Arms | 19" |
| Wheel Size | 8" |
| UPC | 815067070480 |
| Master Case Quantity | N/A |
| Warranty | Limited lifetime on frame | One year on all parts |
MRP: $146.48
The ProBasics Steel Transport Chair is a lightweight steel-construction design with a chip-proof and easy-to-maintain finish. The flared handles and handy back-release hinge allow the back to fold down flat and compact for easy storage and transport. Comes complete with seat belt, tool-free swing-away composite footrests and heel loops.
| Weight Capacity | 300 lbs. |
| Product Weight | 25 lbs. |
| Carton Shipping Weight | 34 lbs. |
| Product Dimensions w/ Riggings | 38.75" (L) X 21.25" (W) X 37" (H) |
| Product Dimensions w/o Riggings | 38.75" (L) X 26.75" (W) X 37" (H) |
| Seat Dimensions | 19" (W) X 16" (D) |
| Seat to Floor Height | 19" |
| Width Between Arms | 19" |
| Wheel Size | 8" |
| UPC | 815067070480 |
| Master Case Quantity | N/A |
| Warranty | Limited lifetime on frame | One year on all parts |
No products in the cart.
Continue shoppingPlease login below account detail
Please register below account detail