The Padded Drop Arm Commode is designed with a push button operated drop arm for easy user transfer. It has a backrest, as well as a padded seat and soft foam handles for user comfort. Bucket, lid and splash guard are included. Not for use in shower.
| Weight Capacity | 300 lbs. |
| Product Weight | 20 lbs. |
| Product Dimensions | 22.5" (W) X 21.25" (D) X 30.75"-34.75" (H) |
| Carton Shipping Weight | N/A |
| Carton Dimensions | N/A |
| Seat Dimensions | 16.5" (W) X 16.5" (D) |
| Seat Height | N/A |
| Arm Style | Drop-Arm |
| Width Between Arms | 17.25" |
| Folding | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Bucket Volume | N/A |
| UPC | 652308890182 |
| Master Case Quantity | Case: 1/EA |
| Warranty | Metal Frame: Limited Lifetime Warranty | Non-metal/Metal parts: 1 Year |
MRP: $193.50
The Padded Drop Arm Commode is designed with a push button operated drop arm for easy user transfer. It has a backrest, as well as a padded seat and soft foam handles for user comfort. Bucket, lid and splash guard are included. Not for use in shower.
| Weight Capacity | 300 lbs. |
| Product Weight | 20 lbs. |
| Product Dimensions | 22.5" (W) X 21.25" (D) X 30.75"-34.75" (H) |
| Carton Shipping Weight | N/A |
| Carton Dimensions | N/A |
| Seat Dimensions | 16.5" (W) X 16.5" (D) |
| Seat Height | N/A |
| Arm Style | Drop-Arm |
| Width Between Arms | 17.25" |
| Folding | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Bucket Volume | N/A |
| UPC | 652308890182 |
| Master Case Quantity | Case: 1/EA |
| Warranty | Metal Frame: Limited Lifetime Warranty | Non-metal/Metal parts: 1 Year |
No products in the cart.
Continue shoppingPlease login below account detail
Please register below account detail