Designed for convenience for both patients and caregivers, including 4 smooth-rolling casters (2 locking, 2 nonlocking) for easy transport and an advanced remote with large buttons for patients.
| Weight Capacity | 450 lbs. |
| Product Weight | N/A |
| Carton Shipping Weight | 100 lbs. |
| Product Dimensions | 80" (L) X 36" (W) X 9.5"-22.5" (H) |
| Maximum Bed Height w/ Casters | N/A |
| Minimum Bed Height w/ Casters | N/A |
| Maximum Bed Height w/o Casters | N/A |
| Minimum Bed Height w/o Casters | N/A |
| Sleep Surface | 80" (L) X 36" (W) |
| Motor(s) | N/A |
| UPC | N/A |
| Master Case Quantity | N/A |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty on the frame and welds, and a 2-Year Warranty on mechanical parts and electronics |
MRP: $996.75
Designed for convenience for both patients and caregivers, including 4 smooth-rolling casters (2 locking, 2 nonlocking) for easy transport and an advanced remote with large buttons for patients.
| Weight Capacity | 450 lbs. |
| Product Weight | N/A |
| Carton Shipping Weight | 100 lbs. |
| Product Dimensions | 80" (L) X 36" (W) X 9.5"-22.5" (H) |
| Maximum Bed Height w/ Casters | N/A |
| Minimum Bed Height w/ Casters | N/A |
| Maximum Bed Height w/o Casters | N/A |
| Minimum Bed Height w/o Casters | N/A |
| Sleep Surface | 80" (L) X 36" (W) |
| Motor(s) | N/A |
| UPC | N/A |
| Master Case Quantity | N/A |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty on the frame and welds, and a 2-Year Warranty on mechanical parts and electronics |
No products in the cart.
Continue shoppingPlease login below account detail
Please register below account detail