The Invacare Bariatric Bed is a heavy-duty full-electric bed frame designed for bariatric individuals. It is capable of supporting patients who weigh up to 600 lb. The bed frame extends to the edges of the bed deck for better support than most other split-spring bariatric beds.
Using the hand pendant, the patient or caregiver is able to change the positioning of the head and foot sections, as well as the bed height. Despite being substantial in size, bed setup within the home is easy - no special tools are needed.
| Weight Capacity | Patient: 600 lbs. | Patient & Accessories: 700 lbs. |
| Product Weight | N/A |
| Carton Shipping Weight | 266 lbs. (3 Pieces) |
| Product Dimensions | 88" (L) X 42" (W) X 14"-22" (H) |
| Maximum Bed Height w/ Casters | N/A |
| Minimum Bed Height w/ Casters | N/A |
| Maximum Bed Height w/o Casters | N/A |
| Minimum Bed Height w/o Casters | N/A |
| Sleep Surface | 80" (L) X 42" (W) |
| Motor(s) | N/A |
| UPC | N/A |
| Master Case Quantity | N/A |
| Warranty | 5 Years Welds/Frame/Structure | 1 Year Mechanical/Electrical |
MRP: $2,157.00
The Invacare Bariatric Bed is a heavy-duty full-electric bed frame designed for bariatric individuals. It is capable of supporting patients who weigh up to 600 lb. The bed frame extends to the edges of the bed deck for better support than most other split-spring bariatric beds.
Using the hand pendant, the patient or caregiver is able to change the positioning of the head and foot sections, as well as the bed height. Despite being substantial in size, bed setup within the home is easy - no special tools are needed.
| Weight Capacity | Patient: 600 lbs. | Patient & Accessories: 700 lbs. |
| Product Weight | N/A |
| Carton Shipping Weight | 266 lbs. (3 Pieces) |
| Product Dimensions | 88" (L) X 42" (W) X 14"-22" (H) |
| Maximum Bed Height w/ Casters | N/A |
| Minimum Bed Height w/ Casters | N/A |
| Maximum Bed Height w/o Casters | N/A |
| Minimum Bed Height w/o Casters | N/A |
| Sleep Surface | 80" (L) X 42" (W) |
| Motor(s) | N/A |
| UPC | N/A |
| Master Case Quantity | N/A |
| Warranty | 5 Years Welds/Frame/Structure | 1 Year Mechanical/Electrical |
No products in the cart.
Continue shoppingPlease login below account detail
Please register below account detail