Introducing the new Patriot Semi-Electric Homecare Bed with a grid sleep surface! Designed and engineered by the same team who develop the GF Long Term Care beds. Sleep surface and motors are MADE IN THE USA!
| Weight Capacity | Patient: 350 lbs. | Bed & Accessories: 450 lbs. |
| Product Weight | 166 lbs. |
| Carton Shipping Weight | N/A |
| Product Dimensions | 87" (L) X 36" (W) X 15"-24" (H) |
| Maximum Bed Height w/ Casters | N/A |
| Minimum Bed Height w/ Casters | N/A |
| Maximum Bed Height w/o Casters | N/A |
| Minimum Bed Height w/o Casters | N/A |
| Sleep Surface | 80" (L) X 36" (W) |
| Motor(s) | 1 Motor |
| UPC | 717076119399 |
| Master Case Quantity | N/A |
| Warranty | Two-year warranty for defects in workmanship and materials of mechanical components, frame, and electronics. |
MRP: $979.88
Introducing the new Patriot Semi-Electric Homecare Bed with a grid sleep surface! Designed and engineered by the same team who develop the GF Long Term Care beds. Sleep surface and motors are MADE IN THE USA!
| Weight Capacity | Patient: 350 lbs. | Bed & Accessories: 450 lbs. |
| Product Weight | 166 lbs. |
| Carton Shipping Weight | N/A |
| Product Dimensions | 87" (L) X 36" (W) X 15"-24" (H) |
| Maximum Bed Height w/ Casters | N/A |
| Minimum Bed Height w/ Casters | N/A |
| Maximum Bed Height w/o Casters | N/A |
| Minimum Bed Height w/o Casters | N/A |
| Sleep Surface | 80" (L) X 36" (W) |
| Motor(s) | 1 Motor |
| UPC | 717076119399 |
| Master Case Quantity | N/A |
| Warranty | Two-year warranty for defects in workmanship and materials of mechanical components, frame, and electronics. |
No products in the cart.
Continue shoppingPlease login below account detail
Please register below account detail