Drive is leading the way in Homecare beds by introducing the next generation of Bariatric support. Introducing Drive DeVilbiss' new Lightweight Bariatric Beds. With frames up to 100 lbs. lighter than most current Bariatric offerings, these beds are easy to maneuver, transport and assemble. Without compromising strength, these durable lightweight frames have been tested and verified to maintain the same safe working load capacity of up to 1000 lbs. (Weight capacity varies by size). Available in 42", 48" and 54" widths give patients the space they need to recover and providers the ability to deliver and assemble with ease.
Dual full electric motors with Hi/Lo.
| Weight Capacity | Patient & Accessories: 600 lbs. |
| Product Weight | N/A |
| Carton Shipping Weight | 255 lbs. |
| Product Dimensions | 34"-42" (H) |
| Maximum Bed Height w/ Casters | 42" |
| Minimum Bed Height w/ Casters | 34" |
| Maximum Bed Height w/o Casters | N/A |
| Minimum Bed Height w/o Casters | N/A |
| Sleep Surface | 42" (W) X 80" (L) |
| Motor(s) | 2 Motors |
| UPC | N/A |
| Master Case Quantity | Skid: 5/EA (#15307LW) | 4/EA (#15305LW) |
| Warranty | 5 years on Motor and Hand Control | Limited Lifetime on Welds and Frame | 1 year on all other parts and components |
MRP: $1,855.50
Drive is leading the way in Homecare beds by introducing the next generation of Bariatric support. Introducing Drive DeVilbiss' new Lightweight Bariatric Beds. With frames up to 100 lbs. lighter than most current Bariatric offerings, these beds are easy to maneuver, transport and assemble. Without compromising strength, these durable lightweight frames have been tested and verified to maintain the same safe working load capacity of up to 1000 lbs. (Weight capacity varies by size). Available in 42", 48" and 54" widths give patients the space they need to recover and providers the ability to deliver and assemble with ease.
Dual full electric motors with Hi/Lo.
| Weight Capacity | Patient & Accessories: 600 lbs. |
| Product Weight | N/A |
| Carton Shipping Weight | 255 lbs. |
| Product Dimensions | 34"-42" (H) |
| Maximum Bed Height w/ Casters | 42" |
| Minimum Bed Height w/ Casters | 34" |
| Maximum Bed Height w/o Casters | N/A |
| Minimum Bed Height w/o Casters | N/A |
| Sleep Surface | 42" (W) X 80" (L) |
| Motor(s) | 2 Motors |
| UPC | N/A |
| Master Case Quantity | Skid: 5/EA (#15307LW) | 4/EA (#15305LW) |
| Warranty | 5 years on Motor and Hand Control | Limited Lifetime on Welds and Frame | 1 year on all other parts and components |
No products in the cart.
Continue shoppingPlease login below account detail
Please register below account detail