The Delta 1000 is truly universal because the bed frame can be used with Drive's and most other manufacturers’ bed ends, old and new.
| Weight Capacity | 450 lbs/ |
| Product Weight | 175 lbs. |
| Carton Shipping Weight | 191 lbs. |
| Product Dimensions | 88" (L) X 36" W() |
| Maximum Bed Height w/ Casters | 23.5" |
| Minimum Bed Height w/ Casters | N/A |
| Maximum Bed Height w/o Casters | N/A |
| Minimum Bed Height w/o Casters | 9.5" |
| Sleep Surface | 80" (L) X 36" (W) |
| Motor(s) | 1 Motor |
| UPC | Multiple |
| Master Case Quantity | N/A |
| Warranty | (Original Purchaser) 5 Years on Motor and Hand Control, Limited Lifetime on Welds and Frame, 1 Year on All Other Parts and Components |
MRP: $957.00
The Delta 1000 is truly universal because the bed frame can be used with Drive's and most other manufacturers’ bed ends, old and new.
| Weight Capacity | 450 lbs/ |
| Product Weight | 175 lbs. |
| Carton Shipping Weight | 191 lbs. |
| Product Dimensions | 88" (L) X 36" W() |
| Maximum Bed Height w/ Casters | 23.5" |
| Minimum Bed Height w/ Casters | N/A |
| Maximum Bed Height w/o Casters | N/A |
| Minimum Bed Height w/o Casters | 9.5" |
| Sleep Surface | 80" (L) X 36" (W) |
| Motor(s) | 1 Motor |
| UPC | Multiple |
| Master Case Quantity | N/A |
| Warranty | (Original Purchaser) 5 Years on Motor and Hand Control, Limited Lifetime on Welds and Frame, 1 Year on All Other Parts and Components |
No products in the cart.
Continue shoppingPlease login below account detail
Please register below account detail