The Delta 1000 is truly universal because the bed frame can be used with Drive's and most other manufacturers’ bed ends, old and new.
Multiple Options Please see below for the different bed packages options available to order.
| Weight Capacity | 450 lbs. |
| Product Weight | 163 lbs. |
| Carton Shipping Weight | 179 lbs. |
| Product Dimensions | 36" (W) X 88" (L) |
| Maximum Bed Height w/ Casters | 21.5" |
| Minimum Bed Height w/ Casters | 15.5" |
| Maximum Bed Height w/o Casters | 18.5" |
| Minimum Bed Height w/o Casters | 12.5" |
| Sleep Surface | 36" (W) X 80" (L) |
| UPC | Multiple |
| Master Case Quantity | Skid: 10/EA (#15527) | 12/EA (#15528) |
| Warranty | (Original Purchaser) 5 Years on Motor and Hand Control, Limited Lifetime on Welds and Frame, 1 Year on All Other Parts and Components |
MRP: $778.50
The Delta 1000 is truly universal because the bed frame can be used with Drive's and most other manufacturers’ bed ends, old and new.
Multiple Options Please see below for the different bed packages options available to order.
| Weight Capacity | 450 lbs. |
| Product Weight | 163 lbs. |
| Carton Shipping Weight | 179 lbs. |
| Product Dimensions | 36" (W) X 88" (L) |
| Maximum Bed Height w/ Casters | 21.5" |
| Minimum Bed Height w/ Casters | 15.5" |
| Maximum Bed Height w/o Casters | 18.5" |
| Minimum Bed Height w/o Casters | 12.5" |
| Sleep Surface | 36" (W) X 80" (L) |
| UPC | Multiple |
| Master Case Quantity | Skid: 10/EA (#15527) | 12/EA (#15528) |
| Warranty | (Original Purchaser) 5 Years on Motor and Hand Control, Limited Lifetime on Welds and Frame, 1 Year on All Other Parts and Components |
No products in the cart.
Continue shoppingPlease login below account detail
Please register below account detail