The Sentra has a carbon steel frame with triple-coated chrome for an attractive, chip-proof, maintainable finish.
Riggings have extra-large, heavy-duty, aluminum foot plates that provide maximum support, are attractive and crack proof (Must be ordered separately).
| Product Weight | 68 lbs. (26") | 64 lbs. (28") | 66 lbs. (30") |
| Weight Capacity | 700 lbs. |
| Seat Dimensions | 26"-30" (W) x 20" (D) |
| Back Height | 18" |
| Overall Length with Riggings | 43" |
| Overall Width | 34.5" (26") | 37" (28") | 39" (30") (Open) | 14" - 15" (Closed) |
| Overall Height | 35" |
| Width Between Arms | N/A |
| Seat to Floor Height | 19.5" |
| Carton Shipping Weight | 68 lbs. (26") | 70 lbs. (28") | 72 lbs. (30") |
| UPC | Multiple |
| Master Case Quantity | N/A |
| Warranty | Limited Lifetime |
MRP: $592.50
The Sentra has a carbon steel frame with triple-coated chrome for an attractive, chip-proof, maintainable finish.
Riggings have extra-large, heavy-duty, aluminum foot plates that provide maximum support, are attractive and crack proof (Must be ordered separately).
| Product Weight | 68 lbs. (26") | 64 lbs. (28") | 66 lbs. (30") |
| Weight Capacity | 700 lbs. |
| Seat Dimensions | 26"-30" (W) x 20" (D) |
| Back Height | 18" |
| Overall Length with Riggings | 43" |
| Overall Width | 34.5" (26") | 37" (28") | 39" (30") (Open) | 14" - 15" (Closed) |
| Overall Height | 35" |
| Width Between Arms | N/A |
| Seat to Floor Height | 19.5" |
| Carton Shipping Weight | 68 lbs. (26") | 70 lbs. (28") | 72 lbs. (30") |
| UPC | Multiple |
| Master Case Quantity | N/A |
| Warranty | Limited Lifetime |
No products in the cart.
Continue shoppingPlease login below account detail
Please register below account detail