The aluminum frame is lightweight and strong allowing the chair to only wait 19 lbs. The 8" wheels are made of composite so they are lightweight and maintenance free. The nylon upholstery on the chair is comfortable, lightweight and easy-to-clean Back folds down for storage and transport
| Product Weight | 19 lbs. |
| Weight Capacity | 300 lbs. |
| Seat Dimensions | 17" (W) x 16" (D) |
| Overall Length w/ Riggings | 33" |
| Overall Width | 20" (open) | 9" (closed) |
| Overall Height | 39.5" |
| Width Between Arms | 15" |
| Seat to Floor Height | 19" |
| Carton Shipping Weight | 24 lbs. |
| Master Case Quantity | n/a |
| UPC | Black: 822383133638, Blue: 822383133614, Red: 822383133591 |
| Warranty | Limited Lifetime |
MRP: $168.75
The aluminum frame is lightweight and strong allowing the chair to only wait 19 lbs. The 8" wheels are made of composite so they are lightweight and maintenance free. The nylon upholstery on the chair is comfortable, lightweight and easy-to-clean Back folds down for storage and transport
| Product Weight | 19 lbs. |
| Weight Capacity | 300 lbs. |
| Seat Dimensions | 17" (W) x 16" (D) |
| Overall Length w/ Riggings | 33" |
| Overall Width | 20" (open) | 9" (closed) |
| Overall Height | 39.5" |
| Width Between Arms | 15" |
| Seat to Floor Height | 19" |
| Carton Shipping Weight | 24 lbs. |
| Master Case Quantity | n/a |
| UPC | Black: 822383133638, Blue: 822383133614, Red: 822383133591 |
| Warranty | Limited Lifetime |
No products in the cart.
Continue shoppingPlease login below account detail
Please register below account detail